Poproszono mnie, abym poinformowała czytelników bloga o tym szybkimi krokami zbliżającym się wydarzeniu, zatem:
Sergiej Basalaev przez 12 lat był pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego, gdzie publiczność mogła podziwiać jego występy. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W koncercie wezmą udział wybitne osobistości świata tańca i baletu, m.in. z Rosji, Francji, Belgii oraz Niemiec. Na scenie Teatru Palladium w Warszawie pojawią się: Isabelle Ciaravola reprezentująca Grand Opera, Paryż; Yulia Makhalina, Marinskij Teatr, Sankt Petersburg; Elena Kuzmina, Teatr Borisa Eifmana, Sankt Petersburg; Mikhail Kaniskin i Elisa Carrillo Cabrera, Staatsballett Berlin; Maria Seletskaja i David Jonathan, Królewski Balet z Antwerpii; Martynas Rimeikisi i Olga Konosenko, Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna.
Podczas benefisu wystąpią również artyści polscy: Tomasz Fabiański, Polski Balet Narodowy, Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa, Polska Ewa Oziemblewska, uczennica Akademii Tańca Étoile, Warszawa, Polska.
Program benefisu obejmuje fragmenty znanych klasycznych spektakli baletowych, współczesnych baletów neoklasycznych oraz specjalnie na ten wieczór przygotowanych choreografii.
Miejsca sprzedaży biletów: kasa Palladium, ul. Złota 9, bileteria Empik, sieć sklepów Media Markt i Saturn
Sprzedaż online: palladium.art.pl , ebilet.pl, eventim.pl, ticketpro.pl
O Katarzyna Gardzina-Kubała
Katarzyna K. Gardzina-Kubała - Z wykształcenia rusycystka, absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim (2000) i podyplomowych studiów dziennikarskich na tej samej uczelni (2002), a także Studiów Teorii Tańca na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005 - absolutorium). Z zamiłowania dziennikarka i krytyk muzyczny oraz baletowy. Pracę rozpoczęła w dziale kultury „Trybuny”, przez wiele lat z przerwami była krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”. Współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych, czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej, była gościem programów TVP Kultura, n-Premium i TV Puls, Radia Dla Ciebie i Drugiego Programu Polskiego Radia.
Od wielu lat jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery „Trubadur” oraz administratorem baletowego forum dyskusyjnego balet.pl. Na łamach kwartalnika klubowego „Trubadur” opublikowała ponad 3 tysiące tekstów i wywiadów z artystami opery i baletu. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika „Taniec”. Autorka ponad stu książeczek-komentarzy do serii oper, baletów i operetek wydanych w zbiorzeLa Scala. W2010 roku opracowała cykl 25 krótkich felietonów z zakresu historii i teorii tańca w ramach kolekcji „Taniec i balet”, wydanej przez wydawnictwo AGORA i „Gazetę Wyborczą”. OD tego samego roku była stałym współpracownikiem magazynu tanecznego „Place for Dance”.
W roku szkolnym 2007/2008 prowadziła cykl zajęć fakultatywnych wg autorskiego programu „Wiedza o operze i balecie” w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Słowackiego w Warszawie, jako edukator operowo-baletowy odwiedziła liczne szkoły podstawowe i gimnazjalne z wykładami o sztuce baletowej. Od kilku lat prowadzi wykłady w LO Słowackiego w Warszawie 'Teatr muzyczny i świat mediów". W roku 2010 wspólnie ze Sławomirem Woźniakiem zrealizowała warsztaty poświęcone baletowi w warszawskim OCH-Teatrze.
W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Zajmowała się redakcją programów do spektakli operowych i baletowych oraz koncertów, redakcją afiszy i publikacji informacyjnych teatru, pisaniem autorskich tekstów do programów oraz redakcją merytoryczną strony internetowej teatru.
Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca. W ramach współpracy przygotowuje noty biograficzne i materiały informacyjne o polskiej scenie baletowej dla portalu taniecPOLSKA [pl], teksty problemowe oraz realizuje wykłady dla dzieci i młodzieży, popularyzujące sztukę tańca – program „Myśl w ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca. W latach 2013-14 była członkiem komisji jurorskiej opiniującej spektakle na Polską Platformę Tańca 2014 w Lublinie.
Jest także współautorką serii książek dla dzieci „Bajki baletowe” (
Jezioro łabędzie,
Dziadek do orzechów,
Kopciuszek,
Romeo i Julia, Coppelia, Don Kichot, Pulcinella) wydawanych przez Studio. Blok. Prowadziła autorski cykl spotkań z artystami opery i baletu
O operze przy deserze w klubokawiarni Lokal użytkowy na warszawskiej Starówce oraz w ramach Fundacji "Terpsychora" spotkania z ludźmi tańca i warsztaty dla dzieci w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki. Autorka bloga baletowego „Na czubkach palców”. Obecnie współpracuje z Cikanek film. Sp. z o.o. - dystrybutorem na Polskę transmisji i retransmisji operowych, baletowych, teatralnych i wydarzeń kulturalnych do kin.