Odrobina autopromocji

Do tej pory myślałam, że nie będę na MOIM blogu pisać o MOIM projekcie spotkań z artystami z kręgu opery i baletu, które od ponad roku organizuje w gościnnym Lokalu użytkowym na warszawskiej Starówce. Cykl i owszem, trwa sobie, może nawet rozwija sie (skoro artyści zastanawiają się w swoim gronie kogo teraz zaproszę to chyba dobrze?), ale entuzjastów czyli publiczności niespecjalnie przybywa… Wiem, jesteśmy zabiegani, wiem, w Warszawie „tyle się dzieje”, wiem, nie mamy pieniędzy a impreza nie jest z cyklu darmowych ani tym bardziej charytatywnych. Kultura niestety musi na siebie zarabiać choćby za pomocą ciasta i kawy do miłej i ciekawej pogawędki. Warto podkreślić, że wszyscy moi goście biorą udział w spotkaniach zupełnie za darmo (gdzieżby mnie było stać, aby zapłacić prawdziwe pieniądze takim gwiazdom!), a często poświęcają zgromadzonej na spotkaniu publiczności kilka godzin, odpowiedzi na dociekliwe pytania, przynoszą własne nagrania i inne materiały poglądowe. Wreszcie – to wszystko mniej ważne. Najważniejsze jest obcowanie oko w oko, z bliska i w miłych okolicznościach kawiarnianych z artystami wielkiej klasy, z którymi zwykle nie mamy okazji do swobodnej, ba, do jakiejkolwiek rozmowy. No bo gdzie i kiedy przeciętny miłośnik baletu może sobie porozmawiać z solistką Polskiego Baletu Narodowego lub znanym choreografem? No chyba że spotka uwielbianą gwiazdę w sklepie na rogu lub dzielnie wyczeka po spektaklu przy wyjściu dla artystów ale wiadomo, ze to zupełnie inna sytuacja i inna rozmowa. Zatem zapraszam już w najbliższą niedzielę

Lokal użytkowy, ul. Brzozowa 27/29

cykl: LOKALNI GOŚCIE
O OPERZE i balecie PRZY DESERZE
Spotkanie XII
Spotkanie z Kamą Akucewicz i Wojciechem Warszawskim
prowadzenie: Katarzyna Gardzina-Kubała

21.04.2013 (niedziela)
godz. 17:00
Kolejne spotkanie z cyklu operowo-kulinarnego, w tym sezonie z dodatkiem sztuki tańca.
Tym razem zapraszamy do rozmowy z Kamą Akucewicz i Wojciechem Warszawskim – pedagogami tańca, wybitymi solistami baletu Teatru Wielkiego w Warszawie.

Na deser: lekki tort z owocami i bitą śmietaną

O operze (i balecie) przy deserze: Zapraszamy na wieczory nawiązujące do tradycji dawnego podwieczorku lub spotkań przy herbacie w połączeniu z rozmową na temat muzyki klasycznej i słuchaniem tejże, nie tylko dla melomanów. Rozmowy będą dotyczyć zarówno współczesnego życia operowego – dzieł, gwiazd, wydarzeń, ale także historii opery, kompozytorów, dzieł znanych i nieznanych, a nawet poszczególnych arii. Każdemu wieczorowi będzie towarzyszył poczęstunek w postaci cista lub deseru – rozmowy na tematy kulinarne również mile widziane.

wstęp 15 zł

Przy tej okazji odbędzie sie także prezentacja kolejnego tomu Bajek baletowych – „Romeo i Julia”, wydanego przez Studio Blok

strona internetowa Lokalu użytkowego

http://www.lokaluzytkowy.org/index.php?p=3

O Katarzyna Gardzina-Kubała

Katarzyna K. Gardzina-Kubała  - Z wykształcenia rusycystka, absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim (2000) i podyplomowych studiów dziennikarskich na tej samej uczelni (2002), a także Studiów Teorii Tańca na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005 - absolutorium). Z zamiłowania dziennikarka i krytyk muzyczny oraz baletowy. Pracę rozpoczęła w dziale kultury „Trybuny”, przez wiele lat z przerwami była krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”. Współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych, czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej, była gościem programów TVP Kultura, n-Premium i TV Puls, Radia Dla Ciebie i Drugiego Programu Polskiego Radia.

Od wielu lat jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery „Trubadur” oraz administratorem baletowego forum dyskusyjnego balet.pl. Na łamach kwartalnika klubowego „Trubadur” opublikowała ponad 3 tysiące tekstów i wywiadów z artystami opery i baletu. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika „Taniec”. Autorka ponad stu książeczek-komentarzy do serii oper, baletów i operetek wydanych w zbiorzeLa Scala. W2010 roku opracowała cykl 25 krótkich felietonów z zakresu historii i teorii tańca w ramach kolekcji „Taniec i balet”, wydanej przez wydawnictwo AGORA i „Gazetę Wyborczą”. OD tego samego roku była stałym współpracownikiem magazynu tanecznego „Place for Dance”.

W roku szkolnym 2007/2008 prowadziła cykl zajęć fakultatywnych wg autorskiego programu „Wiedza o operze i balecie” w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Słowackiego w Warszawie, jako edukator operowo-baletowy odwiedziła liczne szkoły podstawowe i gimnazjalne z wykładami o sztuce baletowej. Od kilku lat prowadzi wykłady w LO Słowackiego w Warszawie 'Teatr muzyczny i świat mediów". W roku 2010 wspólnie ze Sławomirem Woźniakiem zrealizowała warsztaty poświęcone baletowi w warszawskim OCH-Teatrze.

W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Zajmowała się redakcją programów do spektakli operowych i baletowych oraz koncertów, redakcją afiszy i publikacji informacyjnych teatru, pisaniem autorskich tekstów do programów oraz redakcją merytoryczną strony internetowej teatru.

Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca. W ramach współpracy przygotowuje noty biograficzne i materiały informacyjne o polskiej scenie baletowej dla portalu taniecPOLSKA [pl], teksty problemowe oraz realizuje wykłady dla dzieci i młodzieży, popularyzujące sztukę tańca – program „Myśl w ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca. W latach 2013-14 była członkiem komisji jurorskiej opiniującej spektakle na Polską Platformę Tańca 2014 w Lublinie.

Jest także współautorką serii książek dla dzieci „Bajki baletowe” (Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek, Romeo i Julia, Coppelia, Don Kichot, Pulcinella) wydawanych przez Studio. Blok. Prowadziła autorski cykl spotkań z artystami opery i baletu O operze przy deserze w klubokawiarni Lokal użytkowy na warszawskiej Starówce oraz w ramach Fundacji "Terpsychora" spotkania z ludźmi tańca i warsztaty dla dzieci w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki. Autorka bloga baletowego „Na czubkach palców”. Obecnie współpracuje z Cikanek film. Sp. z o.o. - dystrybutorem na Polskę transmisji i retransmisji operowych, baletowych, teatralnych i wydarzeń kulturalnych do kin.
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólnie o balecie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.